İş Hayatında Başarının Anahtarı 2"Human Pattern 3D Başarı Modeli"

İş Hayatında Başarının Anahtarı – 2

Doğru işi ya da personeli seçtiniz ve en önemli adımı tamamladınız. 2. önceliğiniz artık iletişim olmalı. En çok yapılan hatalardan birisi iletişimi, konuşkan, girişken, sosyal ve popüler olmakla ilişkilendirmektir. İletişimi kuvvetli diye gösterilenler, “ağzı laf yapıyor”, “şeytan tüyü var”, “çok karizmatik” gibi tanımlamalarla ifade edilir. Ancak güçlü iletişim için çok popüler, laf ebesi ve girişken olmak şart değildir. Az konuşan, sessiz sakin ve derinden işini halleden güçlü iletişimciler de vardır.

Sözsüz iletişim, bir başka değişle beden dili, yapılan araştırmalara göre iletişimin % 60’ıdır. Geri kalan % 30 ses tonu ve %10 kullandığımız kelimelerdir. Kısacası sadece çok konuşarak ve daha fazla insanla tanışarak iş ortamındaki iletişiminizi etkin hale getiremezsiniz. Bu ancak istatistiksel olarak kendiniz gibi insanları bulma olasılığınızı arttıracağından göreceli olarak başarı oranınızı artırabilir. Gerektiğinde, yeteri kadar ve dengeli konuşmak iş hayatında istediğiniz noktaya daha kolay ulaşmanıza her zaman yardımcı olacaktır.

Peki Nasıl?

Aslında “İletişimin anlamı aldığınız cevaptır” Birisine bir şey sorduğunuzda karşılık alamadıysanız, bu da bir cevaptır. Ya sizi duymamıştır ya da sorunuza cevap vermek istemiyordur. (Bunu genelde beden dilinden anlarsınız.) Çok konuşmayı sevmeyen birisidir, sizi önemsiyordur ancak iş yaparken dikkatinin dağılmasını istemiyordur. Burada önemli olan insanların değişik iletişim kalıplarının olabileceğini kabul etmek ve buna göre iletişim geliştirmektir.

Bu noktada genelde aldığım tepki “herkese göre değişmek zorunda mıyım? Ben neysem oyum o bana uysun”olur. Çok anlışalabilir bir tepkidir. Çünkü herkes kendisi gibi insanlarla olmak ister ve değişmek istemezler. Bu iş ortamında da özel yaşamda da geçerlidir. Tabiki doğru iletişim için kendinizi değiştirmeniz gerekmez, sadece yaptığınız işe ve karşınızdakinin o iş ortamındaki pozisyonuna uygun davranış değişiklikleri yapmanız yeterlidir. Davranış değişikliği yapmakta oldukça kolaydır.

Örneğin karşınızdaki alçak sesle konuşuyor ve oturuyorsa; siz tepesine dikilip yüksek sesle onun faydasına olan bir şey bile söyleseniz negatif tepki alabilirsiniz. İstemediğiniz bir tepki aldığınızda ise ya iletişimi kesersiniz ya da daha fazla konuşarak onu kazanmaya çalışırsınız. Ama böyle durumlarda söyledikleriniz yani içerik önemli değildir. Çok basit bir davranış değişikliği ile yine söyleyeceğiniz şeyi değiştirmeden sadece ses tonunuzu ve duruşunuzu ayarlayarak karşımızdakine söylemek istediğinizi daha etkin bir biçimde aktarabilirsiniz. Bu da işinizi yaparken iletişimde olmak durumunda olduğunuz kişilerin iletişim modellerini anlamaktan geçer.

Beden dili, doğru dinleme ve soru sorma teknikleriyle karşınızdakinin iletişim modelini ilk tanışmanızda çözmeniz mümkündür. NLP ile koçluk araçlarıyla tasarlanmış beden dili ve mikro ifadeler eğitimiyle bütünleştirilmiş Türkiye’deki ilk ve tek Integral Çalışan Koçluk Eğitimi Human Pattern Coaching ile iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz. sayesinde öğrendiklerinizi günlük yaşantınızda ve iş hayatınızda etkin bir şeklide kullanabilir, isterseniz de yetkin profesyonel koçluk yapabilirsiniz.

>> https://www.humanpattern.com/human-pattern-kocluk-egitimi/